Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod Akce Konference, semináře, sympozia Francie a české země v 17. a 18. století: vzájemné vazby a ovlivnění v hudebním životě
Navigace
« prosinec 2018 »
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 

Francie a české země v 17. a 18. století: vzájemné vazby a ovlivnění v hudebním životě

— Kategorie: , ,

Událost
  • Meeting
  • Prezentace
  • Přednášky
Čas 08.03.2017
od 10:00 am do 05:00 pm
Místo Francouzský institut, Praha
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Mezinárodní seminář pořádaný ve spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles, Francouzským institutem v Praze a Francouzským ústavem pro výzkum ve společenských vědách, který organizují Jana Franková (Centre de musique baroque de Versailles) a Barbara Nestola (CNRS, Centre dʼÉtudes Supérieures de la Renaissance-Centre de musique baroque de Versailles).

Seminář, pořádáný v rámci pětileté dohody o spolupráci mezi Centrem pro barokní hudbu ve Versailles a Letními slavnostmi staré hudby v Praze (Collegium Marianum), si klade za cíl obohatit diskuzi o kulturních vazbách mezi českými zeměmi a Francií v 17. a 18. století. V rámci této první etapy probíhajícího výzkumného projektu chceme představit stav bádání k dané problematice se zaměřením na hudební život.

Po přesídlení císařského dvora z Prahy do Vídně (1612) se země Koruny české, náležející již po více než půl století k Habsburskému soustátí, ocitly na periferii. Pro období 17. a začátku 18. století až do renversement des alliances (1768) a jeho důsledků, tedy období jisté zdrženlivosti zahraniční politiky rakouského císařství vůči Francii chceme zaměřit svoji pozornost na roli francouzské hudby a divadla v českých zemích a také na postavení Francie, coby cílové destinace pro zdejší umělce. Přestavovaný projekt se tak snaží doplnit znalosti o hudebním životě v českých zemích, paralelně k dalším aktuálním tematikám hudebně-historického výzkumu, zejména recepci italské hudby na tomto území a také vazbám mezi vídeňským hudebním životem a Paříží v 18. století.

Aniž bychom se zaměřovali na výlučně česko-francouzský aspekt v bádání, chceme v rámci semináře upřít svoji pozornost k otázce šíření a recepce repertoáru, stejně jako pohybu jednotlivých aktérů (umělců, mecenášů). Z detailnějšího studia pozice francouzského repertoáru v dochovaných či zdokumentovaných sbírkách, zejména šlechtických, vyvstává několik otázek. Byla recepce repertoáru zcela nezávislá na vývoji zahraniční politiky císařského dvora a Francie? Jakými kanály se repertoár šířil a kdo na jeho pohybu spolupracoval? Jaký typ repertoáru byl upřednostňován a za jakými účely? V neposlední řadě bychom si také chtěli položit otázky ohledně pohybu jednotlivých osob a úlohy, kterou v něm sehrály vzájemné vazby „frankofilní“ šlechty.

Program semináře 

Více informací o této události...