Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod Akce Konference, semináře, sympozia Proměny hudby: Motiv hudby v holandské malbě zlatého věku
Navigace
« říjen 2018 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 

Proměny hudby: Motiv hudby v holandské malbě zlatého věku

— Kategorie:

Přednáška Andrey Steckerové

Událost
  • Přednášky
Čas 18.06.2015
od 05:00 pm do 07:00 pm
Místo Praha
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

pieter claesz,zatisi s hudebnimi nastroji,1632, louvre.jpgPodobně jako v loňském roce i letos pořádá Kabinet hudební historie Etnologického ústavu AV ČR přednáškový cyklus. Jeho rámcové téma Proměny hudby zahrnuje zejména dva základní okruhy problémů. V prvním případě bude v centru pozornosti hudební materie jako taková, jež je z různých důvodů a různými způsoby proměňována do odlišné podoby, ať již samotnými skladateli nebo jinými upravovateli. Jaké kvality v proměňovaném díle zůstávají, jaké se ztrácejí a jaké nově vznikají? Druhý rozměr tématu představuje vztah hudby či konkrétního hudebního díla k vnějšímu světu, do něhož hudba vstupuje a který spoluutváří. Hudba vždy vzniká v určitém kontextu, zároveň se však sama stává kontextem umělecké tvorby jiných druhů a forem. Tento rozměr proměn hudby dává prostor též specialistům z dalších blízkých i vzdálenějších oborů, kteří se přednáškového cyklu rovněž účastní.

Motiv hudby v holandské malbě zlatého věku

 

Přednáška se zaměří na hudební motivy v rámci žánrové malby a zátiší holandské provenience v období 17. století. Poukázáno bude na fakt, že mnozí z výtvarných umělců byli zdatnými hudebníky a zobrazení hudebních nástrojů tak v mnohých případech může sloužit jako hodnověrný dobový dokument. Hudební motivy v obrazech mají však i jiný smysl, než pouhý záznam viděného. Zmíněn bude aspekt jejich mnohovrstevnaté symboliky, kterou je vždy nutno „číst" v příslušném kontextu. Hudební nástroje mohly být jednak vyjádřením klasického barokního vanitas, ale nejednou představovaly neřest či chlípnost. Přednáška s četnými obrazovými ukázkami bude otevřena diskusi o zobrazených hudebních motivech!

Přednáška se koná 18. června 2015 v knihovně Kabinetu hudební historie Etnologického ústavu AV ČR, v.v.i., Puškinovo náměstí 9, Praha 6 v 17:00 hod.

 

 

Více informací o této události...